O autorce kalendarza – kim jest Dominika Cuda?

Autorka kalendarza Dominika Cuda to osoba ściśle związana ze światem sportu. W młodości uprawiała zawodowo triathlon. Na tej aktywności skupiała się głównie w szkole średniej, aby później porzucić ją dla studiowania germanistki. Triathlon ani tym bardziej obrany kierunek studiów nie były jednak tym, na czym zależało jej najbardziej, dlatego z obu zajęć zrezygnowała, po czym wyjechała do Londynu. W stolicy Anglii zaraziła się pasją do fotografii, którą rozwija niezmiennie do dzisiaj. To właśnie fotografia przyniosła jej rozgłos zarówno w mediach polskich, jak i zagranicznych. Znana jest m.in. w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. Nierzadko współpracuje ze znanymi, odnoszącymi sukcesy sportowcami, a także osobami propagującymi aktywny tryb życia. Do swoich projektów angażuje również osoby nieznane w świecie medialnym.

Projekty fotograficzne i akcje społeczne

Dominika Cuda skupiła się przede wszystkim na fotografii sportowej, gdyż jak sama mówi, jest to jej największa pasja, z którą związana jest już od ponad 10 lat. Niemniej, zdarza się, że angażuje się również w inne projekty, o ile niosą ze sobą odpowiednie przesłanie. Za pomocą zdjęć i projektów, w których bierze udział, pragnie nakłonić do dyskusji. Można rzec, że edukuje społeczeństwo, sama także chętnie zabiera w głos w wielu sprawach dotyczących nie tylko sportu. Przygotowując kalendarz sportowy, stanęła po obu stronach obiektywu, zarówno jako fotograf, jak i modelka.

Sportowy kalendarz to nie jedyny projekt, z którego znana jest Dominika Cuda, chociaż obecnie tylko on doczekał się kilku edycji. Równie znana akcja artystki to akcja „Fake Off, I’m Perfect” ukazująca zdjęcia kobiet bez retuszu. Modelki pokazały dodatkowe kilogramy, rozstępy oraz cerę bez makijażu. Wszystko to miało na celu walkę ze stereotypami i światem medialnym, który buduje nierzeczywisty obraz kobiet, często prowadzący do kompleksów. Dominika Cuda stwierdziła, że czas rozliczyć się z nim raz na zawsze, pokazując, że każda z Pań jest piękna i wyjątkowa, a to nie make-up czy retusz świadczy o tym, jak powinni odbierać nas inni. Przesłanie jest jednoznacznie – musimy zaakceptować siebie i pozwolić sobie na niedoskonałości, bo tylko to czyni nas doskonałymi.

Dominika Cuda i działalność charytatywna

Fotografka chętnie przyłącza się do organizacji wielu imprez charytatywnych. Ponadto, jest założycielką funduszu One Year Found. Większość prowadzonych przez nią akcji skupia się na pomocy młodym sportowcom. Jak sama dodaje, problem finansowania pasji sportowej nie jest jej obcy, gdyż borykała się z nim w młodości. Wystarczy dodać, że środki ze sprzedaży kalendarzy sportowych każdego roku przeznaczane są na zakup odzieży, obuwia oraz sprzętu sportowego dla trenujących dzieci. Dominika Cuda nierzadko pojawia się w mediach, aktywnie prowadzi także konto na Facebooku i Instagramie, gdzie publikuje swoje zdjęcia. To także w kanałach społecznościowych poszukuje nowych osób do swoich projektów fotograficznych. Rodowita krakowianka na co dzień mieszka i pracuje w Londynie.


Grafika strony: Dreamtemplate.com